co nieco i nieco więcej (42)

kotleciki, placuszki, kulki (12)

grzyby tu, reszta w zupach (6)

owoce morza i jeziora (26)

naleśniki bez szpinaku (10)

sałatki i surowe (25)

smarowidła (17)

napoje (22)

zupy (17)

grill (4)

szpinak (14)

łakocie (42)

ulubione (1)

dygresje (50)

książki (1)

miejsca (28)


2020
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007


> O MNIE <


> STR GŁÓWNA <


a) bandi
b) by kobas laksa
c) napisy (też moje)
AGNIESZKA MACIĄG - SMAK ŻYCIA
07.01.2008 | Kategoria: książki | glosa (0)
    Agnieszka Maciąg, modelka robiąca dużo innych rzeczy, napisała książkę kucharską. I ja tej książce mówię: tak. Ciekawa, wielowymiarowa, bardzo starannie wydana. Jest ostatnio popyt na książki z przepisami osób z telewizji i te książki wcale nie są dobre, a ta jest wyjątkiem. Na szczęście jest to praca od początku do końca autorska, osobista, przemyślana. Wspomnienia w formie ulubionych przepisów i nie mniej ważnych w tej książce fotografii. Autorka wraz ze swoim partnerem życiowym, Robertem Wolańskim, nie fotografują wyłącznie potraw, zależy im raczej na oddaniu atmosfery chwil, w których Agnieszka kosztowała omawianych dań. Przepisy zresztą zawierają adnotacje na ten temat.
    Sama treść przepisów jest ok, logicznie i praktycznie opisane, nie wymagające specjalnych sprzętów, składniki przeważnie do zdobycia, co najwyżej kosztowne.
    Zabrakło mi bibliografii, książka jest muśnięta historią jedzenia, ale skąd autorka brała informacje? Nie lubię też skrajności i myślę, że popada w przesadę roztrząsając się nad herbatą/ryżem w torebkach, porównując to do gotowania potrawy wraz z reklamówką. Zwłaszcza, że 'kraby' w 'Tajskiej sałatce z krabem' to 200g paluszków krabowych, które jak wiadomo z krabem mają wspólnego tyle co polo z disco polo. Po za tym część opisowa jest przeredagowana, wyszedł z tego zbiór mocnych skrótów myślowych i roi się od nieznośnych banałów. Wolałabym już żeby się dziewczyna rozgadała, bez tego stylu zachowawczego, niech gada te dziesięć stron więcej, ale romantycznie, tak jak przez te zdjęcia...:)
    Ogólnie: jest dobrze. Pani Maciąg jest inteligentną, przytomną kobietą, zwiedziła kawał świata, wykształcenie plastyczne wyraźnie się udziela, pan Wolański jest znakomitym fotografem - książka jest naprawdę przyjemna.autor: Agnieszka Maciąg
tytuł: Smak życia czyli uroda zaczyna się w kuchni
wydanie: 2007, Kraków, wyd. Otwarte
spis treści:

 
|
design by szklanytygrys

image by thaUrban
from deviantart.comRSSRSS